Dobra kiełbasa swojska – jak wędzić kiełbasę?

Kiełbasa wiejska domowa – czym się charakteryzuje?

Kiełbasa wiejska domowa lub po prostu kiełbasa swojska, to rodzaj polskiej kiełbasy, która zazwyczaj jest wytwarzana z mięsa wieprzowego. Jest to najczęściej kiełbasa produkowana w gospodarstwie domowym z mięsa wprost od rzeźnika. Domowa kiełbasa swojska charakteryzuje się najczęściej prostym składem, dobrej jakości mięsem, jak również głębokim smakiem i aromatem. Oczywiście, należy wiedzieć, jak przyrządzić dobrą kiełbasę swojską. Wbrew domysłom, nie jest to takie trudne zadanie. Mając możliwości i nieco wolnego czasu, warto podjąć się przygotowania domowej kiełbasy. Jej smak, a także satysfakcja z wyprodukowania swojskiej kiełbasy będą nie do opisania.

Kiełbasa domowa – jak zrobić kiełbasę domowej roboty?

Przygotowanie domowej kiełbasy to świetna opcja dla tych osób, które chcą dokładnie znać skład jedzonej przez siebie żywności. Choć domowa produkcja swojskiej kiełbasy jest czasochłonna, zdecydowanie warto podjąć się takiego zadania. Zatem, nie przedłużając – jak przygotować kiełbasę domowej roboty?

W pierwszej kolejności, należy zająć się mięsem. Nie ważne, czy jest ono przywiezione prosto po świniobiciu czy kupione w sklepie, warto upewnić się, że jest ono świeże i wysokiej jakości. Na początku, wskazane jest, aby umyć je w zimnej wodzie, a następnie zmielić. Po dokładnym zmieleniu mięsa, należy je przyprawić. Najczęściej dodawanymi do kiełbasy przyprawami są sól, pieprz i czosnek. Po ich wsypaniu, warto dolać do mięsa odrobinę wody. Następnie, należy wszystko dokładnie wymieszać. Kiedy masa staje się kleista, a jednocześnie odpada od ręki, można przystąpić do napełniania nią przygotowanych jelit.

Jak przygotować jelita do swojskiej kiełbasy?

Jelita stanowią nieodłączny element kiełbasy. Na początku, należy je dokładnie opłukać ze soli, a następnie w wodzie o temperaturze 30-35 stopni Celsjusza wymoczyć je przez godzinę. Po upłynięciu określonego czasu, należy wylać wodę i ponownie je zalać. Tym razem, należy je moczyć przez minimum 1,5 godziny do nawet 12 godzin. Po odczekaniu wskazanego czasu, można kolejno wlewać do jelit wodę, a następnie wylewać ją, przeciągając dłonią wzdłuż jelita. Woda nada im odpowiedniej śliskości, dzięki czemu później łatwiej będzie się napełniało je mięsem. Mając przygotowane jelita, należy umieścić je na specjalnym urządzeniu. Najlepsza do tego będzie nadziewarka do kiełbas. Jelita należy napełniać mięsem co około 30 cm. Po wykorzystaniu całej masy, wskazane jest uformowanie kiełbas, a następnie zawieszenie ich na kijach. Kolejnym krokiem będzie wędzenie kiełbasy swojskiej.

Jak wędzić kiełbasę?

Na tym etapie przygotowania swojskiej kiełbasy, niezbędna będzie wędzarnia ogrodowa. Można ją zakupić w atrakcyjnej cenie w sklepie internetowym Grillpal. Domowa kiełbasa swojska powinna być na początku dokładnie przesuszona. Należy więc zostawić ją w wędzarni w temperaturze 40-45 stopni Celsjusza przez 30 minut. Na ten czas wskazane jest pozostawienie uchylonego komina lub klapy. Kiedy kiełbasa już całkowicie wyschnie, można przystąpić do jej wędzenia. W tym celu należy zamknąć wędzarnie i wędzić znajdujące się w niej wyroby przez około 1,5 godziny w temperaturze 55-60 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, aby w czasie wędzenia przekładać i obracać kiełbasy. W przeciwnym razie, nie będą one równomiernie uwędzone. Kiedy kiełbasy odpowiednio się zarumienią, należy podwyższyć temperaturę w wędzarni do 80-90 stopni Celsjusza i piec wyroby aż do uzyskania wewnątrz nich temperatury 72 stopni Celsjusza. Kiedy zostanie ona osiągnięta, oznacza to, że kiełbasy są gotowe. Należy je wtedy ściągnąć i pozostawić do ostygnięcia. Jeszcze tego samego dnia, kiełbasa nadaje się już do spożycia.

Gdzie znaleźć dobrej jakości wędzarnie domową?

Istnieje wiele miejsc, w których można znaleźć dobrej jakości wędzarnie ogrodowe. Jednak, nie każdy ma czas, aby poświęcić kilka godzin na znalezienie najbardziej odpowiadającego sklepu z wędzarniami ogrodowymi. Będąc taką osobą, warto od razu zajrzeć do sklepu internetowego Grillpal. Można znaleźć w nim szeroki wybór wędzarni ogrodowych. Wśród nich dostępne są wędzarnie ogrodowe drewniane, ale i wędzarnie ogrodowe na zamówienie. Cechują się one solidnym wykonaniem, niezawodnym działaniem, jak również atrakcyjną ceną. Można być pewnym, że domowa wędzarnia ogrodowa zakupiona w sklepie online Grillpal z pewnością posłuży przez wiele lat. Planując zatem rozpoczęcie przygody z wędzeniem, ale i produkcją domowych wyrobów mięsnych, warto zajrzeć do sklepu grillpal.pl. Gwarantowany jest tam duży wybór, konkurencyjne ceny, jak również przyjazny personel, który wyczerpująco odpowie na każde zadane pytanie. Warto czym prędzej zapoznać się z ofertą sklepu online Grillpal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność