Krótka historia wędzenia – skąd się wzięło?

Wędzarnie do ogrodu kuszą nas swoimi właściwościami, a także wyjątkowym designem. Być może już i w Twoim ogrodzie jakiś czas temu powstało prawdziwe centrum wędzarnicze. Jeżeli tak, to warto wspomnieć o tym skąd się wziął proces, który nazywamy wędzeniem oraz jaka jest jego historia.

Wędzenie to jedna z najstarszych metod utrwalania pokarmu, a jej historia sięga aż do prehistorii człowieka, a dokładnie do czasów, w których przebywał on w prymitywnych domkach i jaskiniach. Wszystko to potwierdzają badania archeologiczne. Ze względu na brak kominów w pomieszczeniach, w których urzędowali nasi przodkowie, wnętrza te były dość mocno zadymione. Okazuje się również, że oprócz procesu wędzenia stosowano również suszenie oraz dobrze nam znane peklowanie.

Pierwsze poważne wzmianki dotyczące już bardziej profesjonalnych wędzarni pochodzą z czasów średniowiecza. Pewna ilustracja w jednym z XV kalendarzu autorstwa Mistrza Godzinek Rohan przedstawia obraz uboju świni, której mięso miało być przeznaczone do wędzenia. Na ilustracji widnieje również pojemnik przygotowany na nasolone sztuki mięsa, a także ogień rozpalony w wędzarni. Na podobnych obrazach widnieją również dobudówki lub budynki, które miały służyć za wędzarnie. Były bardzo prymitywne, dlatego niestety nie przetrwały do naszych czasów. Były to pomieszczenia o przeróżnej wielkości, nie posiadały okien, a palenisko, które stało na podłodze było niemalże codziennie rozpalane. Mięso wędziło się nad nim na zawieszonych na belkach hakach, a po zakończeniu procesu wędzenia przenoszono je w inne miejsce gdzie czekało na spożycie.

Pewien przekaz, który pochodzi z 1573 roku jednoznacznie głosi, że mięso przeznaczone do wędzenia przechowywano przez wiele dni na blatach z desek, a następnie wieszało się je w komorze i wystawiało na świeże powietrze na kilka dni. Kolejnym krokiem było wędzenie najpierw w rzadkim, a potem w gęstym dymie.

Prawdziwy rozkwit konstrukcji wędzarniczych nastąpił w kolejnych wiekach. Wyróżniamy tak zwane „niemieckie kominy – wędzarnie”, w których bez problemu mógł poruszać się człowiek, które pełniły również rolę spiżarni.

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości. W naszym ogrodzie możemy zatem zainstalować różnego rodzaju wędzarnie: metalowe, drewniane, murowane. Natomiast producent www.grillpal.pl wymyślił wiele wyjątkowych propozycji po okazyjnych cenach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność