Wędzone szynki – proces wędzenia szynki i przygotowania jej do wędzenia

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SOCZYSTĄ, AROMATYCZNĄ WĘDLINĘ?

 

Własnoręcznie przygotowana wędlina to nie tylko gwarancja wyjątkowego smaku, ale również pewność, że to, co zjemy, jest wolne od szkodliwych substancji konserwujących. Wędzenie szynki to dosyć długi, wieloetapowy proces, jednak jego wynik jest smakowity. Jak uwędzić soczystą wędlinę? Dowiesz się tego w poniższym artykule. 

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SZYNKĘ DO WĘDZENIA?

 

Pierwszy etap w procesie, jakim jest wędzenie szynki to peklowanie mięsa – inaczej konserwowanie. Używa się do tego solanki. Nadaje ona wędlinie pożądanego smaku, ładnego koloru oraz przedłuża jej przydatność. Następnie solanka, musi mieć możliwość swobodnego ściekania z szynki do pojemnika lub naczynia poniżej. Przed właściwym wędzeniem konieczne jest osuszenie mięsa. Wystarczy, że umieścisz szynkę w nagrzanej do max. 50°C wędzarni. Wędzenie rozpocznij wtedy, gdy mięso jest całkowicie suche.

 

PROCES WĘDZENIA I PARZENIE MIĘSA

 

W procesie wędzenia ważną rolę odgrywa temperatura i czas jego trwania. Ma ono nadać smak, kolor i zapach wyrobom mięsnym. Na podstawie jej wyglądu możesz zdecydować czy jest już gotowa. Aby szynka nie była surowa, musi osiągnąć 68°C. Możesz sprawdzić to za pomocą termometru, wbijając go w mięso. Ostatnim nie mniej ważnym etapem jest parzenie szynki wędzonej. Podczas niego należy utrzymywać temperaturę w przedziale od 70 do 90°C. Czas parzenia szynki to w przybliżeniu 40 min na kilogram masy. Po sparzeniu zanurzamy ją w zimnej wodzie na kilka sekund, a następnie wieszamy na haku, aby ociekła z nadmiaru wody. 

 

Wszystkie niezbędne do wędzenia oraz przygotowania szynki do tego procesu znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Udanych zakupów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność