Wędzarnie ogrodowe to doskonały sposób na przyrządzanie domowych wyrobów: serów, kiełbas, wędlin czy ryb. Ich głęboki aromat i znakomity smak z pewnością zachwyci niejednego konesera zdrowej i naturalnie przygotowanej żywności. Jednak przed przystąpieniem do samodzielnej pracy, warto poznać różne metody domowego wędzenia – w tym technikę wędzenia na zimno.

 

Zimny dym

 

Technika ta jest szczególnie popularna, gdy na zewnątrz panuje przyjemny chłód – wówczas dużo łatwiejsze staje się osiągnięcie w wędzarni ogrodowej odpowiednich warunków. Zwyczajowo wędzenie na zimno przebiega w temperaturach od 16ºC do 22ºC. Dopuszczalne są oczywiście nieco wyższe wartości – ważne jednak, aby nie przekraczać 30ºC. Decydując się na ten sposób, należy również przypilnować wilgotności powietrza, która powinna oscylować w granicach od 85% do 90%. W trakcie procesu wędzenia konieczne jest także regulowanie gęstości dymu wypełniającego wędzarnię ogrodową.

 

Jak uzyskać odpowiednie parametry wędzenia?

 

Poprzez zamykanie lub otwieranie dopływu powietrza wędzarni ogrodowej można skutecznie oddziaływać na gęstość dymu. Z kolei wilgotność zwiększa się dzięki wstawianiu do środka naczynia z wodą bądź zwilżaniu trocin i drewna. Co ważne, w wędzeniu na zimno dym powinien delikatnie unosić się nad mięsem. By osiągnąć taki efekt, należy stale monitorować spalanie trocin czy brykietu: tak, by tliły się delikatnie, lecz nie przygasały. Cały proces wędzenia trwa od kilkunastu godzin do kilkunastu dni (w zależności od masy i rodzaju mięsa, a także temperatury). Warto też pamiętać, że w wyniku wędzenia kiełbasa, szynka czy boczek tracą ze swojej objętości do 20% wody.

Szlachetny smak wyrobów wędzonych na zimno w pełni potwierdza skuteczność (i popularność) tej techniki. Co więcej, metoda ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla doświadczonych wędzarzy. Proste w obsłudze wędzarnie ogrodowe z powodzeniem sprawdzą się nawet u początkujących osób. Wystarczy jedynie zrozumieć działanie posiadanego sprzętu, przestrzegać określonych zasad i uzbroić się w cierpliwość, gdyż wędzenie na zimno to proces zdecydowanie dłuższy od wędzenia tradycyjnego – ale na pewno wart wysiłku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność