Wędzarnie ogrodowe pozwalają przygotować znakomite szynki, kiełbasy, boczki, ryby i sery, a ich smak jest nieporównywalny z produktami zakupionymi w sklepach, zawierającymi liczne konserwanty i chemiczne dodatki. Aby samodzielnie przyrządzić domowe wyroby, warto wcześniej poznać techniki wędzenia, które różnią się zarówno warunkami, jakie panują w komorze wędzarniczej, jak i czasem trwania. Jedną z najszybszych metod przygotowania własnych mięs jest ich obróbka na gorąco.

 

Wędzenie na gorąco

 

Odpowiednia temperatura, przepływ powietrza i gęstość dymu warunkują przebieg całego procesu. Ponieważ wędzarnie ogrodowe nie są skomplikowane w obsłudze, regulacji tych parametrów można się łatwo nauczyć. Co jeszcze trzeba wiedzieć, decydując się na technikę wędzenia gorącym dymem? Przede wszystkim należy pamiętać, że składa się ono z trzech etapów:

  • suszenia produktów,
  • wędzenia,
  • podpiekania.

 

Pierwszy z nich przebiega w temperaturze od 40ºC do 50ºC, przy szybkim przepływie powietrza i małej gęstości dymu. Czas trwania jest nie dłuższy niż 40 minut. Kolejny etap to docelowe wędzenie produktów, które zajmuje około 1,5–2 godziny. Wówczas w komorze wędzarni ogrodowej temperatura waha się między 40ºC a 60 ºC. Najlepiej, gdy ruch powietrza będzie przy tym powolny, a dym o średniej lub dużej gęstości. Ostatni etap odbywa się w najwyższej temperaturze: może ona sięgać aż 90ºC. Przepływ powietrza jest szybki, a czas podpiekania wyrobów mieści się w 20 minutach.

 

Wędzenie dymem ciepłym

 

Drugim wariantem tej metody jest wędzenie dymem ciepłym. W tym przypadku temperatura wewnątrz komory wędzarni ogrodowej jest trochę niższa (do 45ºC), a wilgotność utrzymuje się w okolicy 70% do 90%. Gęstość dymu może być różna, jednak przepływ powietrza powinien być stosunkowo szybki. Czas trwania całego procesu wynosi od 4 godzin do 2 dni.

 

Czy wędzarnie ogrodowe nadają się do wędzenia gorącego?

 

Wędzarnie ogrodowe są jak najbardziej odpowiednie do obróbki mięsa na gorąco i zapewniają doskonałe efekty. Mięso po wędzeniu nabiera połysku, a jego struktura staje się zwarta. Decydując się na tę metodę, dobrze mieć jednak świadomość, że wyroby nie mogą być długo przechowywane i należy je dosyć szybko spożyć. Wariant wędzenia dymem ciepłym wydłuża trwałość produktów do 2–3 tygodni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność