Drewno, zrębki, trociny?

Jakie drewno wybrać do wędzenia w wędzarni ogrodowej?

Wyobraźmy sobie, że wędzarnia do ogrodu już stoi na honorowym miejscu, na naszym kawałku własnej ziemi. Pora zatem zacząć upragnioną przygodę z wędzeniem przeróżnych potraw, takich jak na przykład różnego rodzaju mięsiwa, kiełbasy, wędliny, sery, a nawet owoce morza. Musimy najpierw się jednak zdecydować na to, jaki rodzaj drewna będzie idealnie nadawał się do naszego centrum wędzarniczego. Oto kilka ważnych porad.

Drewno, którego będziemy używać do wędzenia powinno być jak najbardziej suche, jego dopuszczalna wilgotność wynosi 25 %. Mokre drewno sprawia, że wędzonki są okopcone i nieprzyjemne w smaku. W naszym kraju od zamierzchłych czasów do przeprowadzenia procesu wędzenia używa się drewna pochodzącego od drzew liściastych. Może to być zatem: jabłoń, wiśnia, grusza, drewno z winorośli, orzech, klon, olcha, jesion, buk, dąb, akacja, brzoza bądź też lipa. Natomiast do wędzenia potraw nie powinno się używać drewna z drzew iglastych. Dlaczego? Otóż drewno tego pochodzenia posiada bardzo dużo związków żywicznych, które z kolei nadają bardzo nieprzyjemny oraz agresywny zapach naszym wędzonkom.

Skupmy się również na zrębkach wędzarniczych i trocinach. Je również możemy wykorzystywać do wędzenia ulubionych potraw. Zrębki wędzarnicze to nic innego jak specjalnie rozdrobniony do tego celu drewniany surowiec, który wytwarza się z selekcjonowanego oraz czystego drewna. Wszystko to ma oczywiście znaczący wpływ na całościowy przebieg wędzenia w naszej wędzarni ogrodowej, murowanej, metalowej bądź też drewnianej. Nie należy jednak mylić zrębków z trocinami. Trociny to efekt uboczny, który powstał w wyniku obróbki drewna. Zrębki natomiast są rozdrobnionym surowcem, idealnie nadającym się do właściwego przeprowadzenia procesu wędzenia. Dlatego też powinniśmy zaopatrywać się w nie jedynie od znanego producenta, ponieważ odpowiednio dobrane drewno oraz zrębki są gwarancją na to, że nasze uwędzone potrawy po wyłożeniu na talerz rzeczywiście będą odznaczały się wyjątkowym smakiem i aromatem. Niezależne od tego jaki rodzaj drewna wybierzemy do naszej ogrodowej wędzarni, musimy pamiętać o tym, aby przechowywać je w suchych oraz przewiewnych i zadaszonych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność