Techniki wędzenia na ciepło

Wędzenie ciepłym dymem jest zdecydowanie najprostszą metodą utrwalania żywności, dlatego też poleca się ją początkującym miłośnikom wyjątkowego smaku wędzonego mięsiwa, serów, twarogów, kiełbas, ryb, a także owoców morza. Na początek jednak powinniśmy zaopatrzyć się w wędzarnię do ogrodu, profesjonalny sprzęt tego typu znajdziemy na stronie producenta i dystrybutora wędzarń ogrodniczych www.grillpal.pl.

Wyróżniamy wędzenie na ciepło oraz na gorąco. Proces wędzenia na ciepło powinien odbywać się w temperaturze, która nie przekracza 22-45 stopni Celsjusza, przy różnej gęstości dymu. Ta metoda wymaga również zapewnienia znacznie niższej niż w przypadku wędzenia zimnym dymem wilgotności względnej, przypuszczalnie powinno to być 70-90 procent. W tym przypadku warto również skrapiać zastosowany surowiec, który już się pali wodą, co z kolei utrzyma wilgoć na właściwym poziomie. Stosując te metodę należy również pamiętać, że czas, który potrzebujemy do idealnego zakonserwowania naszych wędzonek ciepłym dymem wynosi zazwyczaj od 2 do 48 godzin.

Natomiast wędzenie gorącym dymem to najszybsza i najmniej pracochłonna metoda uzyskania przepysznych potraw. Proces ten składa się z trzech etapów, a każdy z nich odbywa się w zupełnie innej temperaturze. W pierwszej części naszego wędzenia należy rozgrzać komorę wędzarni ogrodowej do maksymalnie 50 stopni, aby dzięki temu móc osuszyć nasze wyroby. Trwa to kilkadziesiąt minut przy zastosowaniu rzadkiego dymu. Następnym krokiem jest tak zwane wędzenie zasadnicze, którego konkretnym celem jest nadanie wędzonkom charakterystycznego dla nich smaku oraz aromatu przy akompaniamencie gęstego dymu w 30-40 stopniach przez mniej więcej 1,5 do dwóch godzin. Ostatnim już krokiem wędzenia gorącym już dymem jest podpiekanie, które z kolei powinno odbywać się w temperaturze 80-90 stopni. Wszystko to trwa dosłownie pół godziny, z tym, że takie wyroby jak kiełbasy można podgrzewać nieco dłużej czyli do momentu całkowitego ścięcia białka.

To nic trudnego, w zasadzie gdy nasze centrum wędzarnicze na dobre zagości w naszym ogrodzie, nic nie stoi wtedy na przeszkodzie abyśmy wykorzystując właściwości tego urządzenia przygotowali niezapomnianą ucztę, która na zawsze zapadnie w pamięci naszych gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność