Techniki wędzenia na zimno

Niejeden z nas marzy o profesjonalnym centrum wędzarniczym we własnym ogrodzie. W dzisiejszych czasach to nic trudnego, wystarczy bowiem posiadać na terenie własnego ogródka wędzarnię murowaną, drewnianą bądź też metalową. Zanim jednak przejdziemy do profesjonalnego wędzenia, warto również wspomnieć o technikach, które związane są z tym procesem, a dokładnie technice wędzenia na zimno.

Jak sama nazwa wskazuje – wędzenie na zimno odbywa się w stosunkowo niskiej temperaturze, a mianowicie od 12 do 24 stopni Celsjusza, natomiast istotne jest to, żeby nie przekraczała w rzeczywistości 10-30 stopni. Wilgotność powietrza w tym przypadku powinna być utrzymana w około 85 procentach, a regulujemy ją delikatnym moczeniem drewna poprzez wstawienie wody w róg wędzarni, natomiast ruch powietrza powinien być w tym przypadku słaby. Przy mniejszych kawałkach mięsa zwiększamy nieco przewiew, a to dlatego aby sztuki mięsa za bardzo się nie przypiekły. Jest to istotne, ponieważ okazuje się, że zbyt mała wilgotność zbytnio wysuszy wędzonkę.

Warto również wspomnieć, że od jakości naszego wędzenia zimnym dymem zależą warunki, w których przeprowadzamy ten proces, a dokładnie rodzaj wędzarni do ogrodu, jaką dysponujemy. Idealne oraz profesjonalne wędzarnie ogrodowe znajdziemy zatem na stronie producenta i dystrybutora wędzarń ogrodowych www.grillpal.pl. Istotna jest również sama pora wędzenia dymem na zimno – najlepsze do tego warunki uzyskamy zimą i wczesną wiosną.

Nasze wędzenie zimnym dymem, w zależności od rodzaju mięsa, które posiadamy będzie trwało od kilkunastu godzin aż do kilkunastu dni. Należy zatem uzbroić się w trochę cierpliwości, ponieważ wędzonki trzeba będzie codziennie wietrzyć. W ten sposób krótko wędzi się kiełbasy, a nieco dłużej szynki i sztuki mięsa. Charakterystyczne dla procesu wędzenia zimnym dymem jest również to, że w przypadku naszych wędzonek następuje w ten sposób znaczny spadek masy, a co za tym idzie – wszystkie te produkty są o wiele trwalsze, a ich zdatność do spożycia znacznie się wydłuża.

Taka to prawda, że wędzić zimnym dymem może każdy z nas. Wystarczy tylko zaczerpnąć trochę wiedzy na temat tego nieskomplikowanego procesu, a na naszym stole już niebawem pojawią się prawdziwe domowe rarytasy i smakołyki. Smacznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność