Golonka peklowana wędzona – przepis

Golonka wędzona, a wcześniej peklowana to przysłowiowe niebo w gębie. Zachwyca nas swoim delikatnym i aromatycznym mięskiem oraz nieziemskim zapachem. W jaki sposób przygotować najlepszą na świecie domową golonkę w wędzarni ogrodowej? Oto kilka praktycznych porad.

Pierwszym krokiem do przyrządzenia idealnej wędzonej golonki będzie oczywiście zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt wędzarniczy. Może to być zatem wędzarnia tradycyjna z paleniskiem lub też wędzarnia elektryczna z generatorem dymu. Następnie do mięsa o wadze około 1 kilograma należy przygotować zalewę. W tym celu do jednego litra wody dodajemy: 2 łyżeczki soli do peklowania, 1 łyżeczkę grubo mielonego pieprzu (pieprz czarny, czerwony i zielony), 2 łyżeczki suszonego majeranku, 2 pokruszone liście laurowe, 12 roztartych w moździerzu ziaren jałowca, a także 6 ziaren ziela angielskiego.

Następnie zagotowujemy 1 litr wody i dodajemy do niej wszystkie przyprawy oprócz soli. Gotujemy wywar przez 15 minut i dopiero po tym czasie dodajemy sól peklującą. Gdy nasza mieszanka całkowicie wystygnie to zalewamy nią golonkę i umieszczamy ją w emaliowanym garnku, tak, aby była całkowicie przykryta zalewą. Garnek umieszczamy w lodówce na 3 dni i dwa razy dziennie przekładamy mięso.

Po trzech dniach dokładnie osuszamy sztukę mięsa papierowym ręcznikiem i wietrzymy ją w przewiewnym miejscu przez 12 godzin. Teraz przyszedł czas na wędzenie. Przez 1 dzień wędzimy zimnym dymem dwa razy po 2 godziny – do 30 stopni Celsjusza. Na drugi dzień zwiększamy temperaturę go 40 stopni i wędzimy 2 razy dziennie po 2 godziny. Trzeciego dnia podnosimy temperaturę do 50 stopni. Gdy wędzonka jest już gotowa możemy ją również poddać procesowi parzenia, ale nie jest to konieczne.

Nasze mięso przygotowane tym właśnie przepisem jest idealne dla każdego smakosza domowym sposobem przyrządzonych wędzonych potraw. Dlatego jeśli sami robimy wędliny lub jesteśmy zagorzałymi grillomaniakami – z pewnością nam posmakuje! Nie zapominajmy tylko o zakupie dobrych jakościowo zrębków wędzarniczych do własnej wędzarni ogrodowej, a także grilla ogrodowego i brykietu drzewnego – w przypadku gdybyśmy mieli jednak ochotę na grillowane mięso.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność