Kiełbasa myśliwska – przepis

Jeżeli już jesteśmy w posiadaniu własnego centrum wędzarniczego na terenie naszego ogrodu, grzechem by było niewykonanie własnej kiełbasy myśliwskiej. Jeżeli zatem sami robimy wędliny, poniższy przepis skłoni nas ku temu, abyśmy samodzielnie przyrządzili ten smakołyk.

Potrzebować zatem będziemy: 2500 g szybki, 1500 g tłustej karkówki, 400 g pręgi wołowej, 350 g słoniny, jelita kiełbasiane 32 cm a także przyprawy do mięsa: 20 g peklosoli, 10 g soli do słoniny, 1,5 g cukru, 1,5 g mielonego pieprzu, 1 g mielonego jałowca, 1 g suszonego czosnku.

Wykonanie: mięso kroimy na kawałki po 5 cm, a każdy rodzaj mięsa umieszczamy w osobnych pojemnikach. Peklosolą nacieramy mięso, a słoninę solimy. Przekładamy do naczyń pozbywając się powietrza i trzymamy w lodówce przez 2 dni. Przy okazji jelita namaczamy około 3 razy w zimnej wodzie za każdym razem ją zmieniając. Po tym czasie mielimy szynkę sitkiem o średnicy 13 mm, a karkówkę 8 mm, natomiast słoninę i wołowinę na 4 mm.

Następnie mielonkę z wołowiny mieszamy z dodatkiem 150 ml lodowatej wody wraz ze wszystkimi przyprawami i dokładnie mieszamy. Pozostałą wieprzowinę mieszamy ze sobą, a na koniec dodajemy do niej wołowinę i wyrabiamy mięso przez ok. 20 min.

Teraz mięso należy dodać do nadziewarki i ściśle nadziać nim kiełbaśnicę tak, aby uformowała odcinki o długości 20 cm. Gotową surową kiełbasę wieszamy w przewiewnym pomieszczeniu na 12 godzin. Następnie wędzimy w temperaturze 40-45 stopni przez 4 godziny na zrębkach wędzarniczych w wędzarni do ogrodu, w następnej kolejności kiełbasę parzymy w temperaturze 75 stopni przez 20 minut, a na koniec ponownie wieszamy na kijach w celu całkowitego wystudzenia.  Kiełbasę można również zostawić na dwa lub trzy dni do podsuszenia – wszystko zależy tutaj od naszych kulinarnych upodobań.

Dla wszystkich tych, którzy nie posiadają jeszcze własnej wędzarni ogrodowej, grilla, który by zapewnił maximum możliwości kulinarnych, oraz brykietu drzewnego i zrębków wędzarniczych – warto wspomnieć, że można kupić to wszystko w każdym porządnym sklepie internetowym z wędzarniami i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność