Mięsa własnej produkcji – o czym pamiętać…

Wskazówki dla początkujących

Soczysta szynka, smakowity boczek czy baleron – wędzarnie ogrodowe pozwalają przygotować przepyszne, a co najważniejsze, pozbawione konserwantów mięsa według własnych upodobań. Stosując odpowiednie zabiegi, możemy zadbać o ich doskonały smak, a także kolor przypominający najlepsze sklepowe wyroby w naturalny sposób. Sposobów na wędzenie mięsa jest wiele, są jednak zasady, o których za każdym razem należy pamiętać.

  1. Peklowanie – co będzie nam potrzebne?

Peklowanie to bardzo ważna część przygotowania mięsa do wędzenia w przydomowej wędzarni ogrodowej. Konserwowanie mięsa może odbywać się na sucho przy użyciu soli peklującej lub na mokro – gdy korzystamy z roztworu soli i wody. W zależności od preferencji, do peklowania możemy wykorzystać także ulubione zioła, do najczęściej stosowanych zaliczyć należy: liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, kolendrę, czosnek, ziarna jałowca. Saletra nie wpływa na smak mięsa, ale pozwala uzyskać jego atrakcyjny i kuszący kolor.

  1. Wędzarnie ogrodowe – jak peklować?

Podczas peklowania niezwykle ważne są proporcje, dlatego jeśli nie mamy wypracowanej własnej metody, najlepiej skorzystać z gotowego przepisu lub sprawdzonej tabeli peklowania. Czas trwania całego procesu oscyluje w granicach od kilku do kilkunastu dni. Podczas peklowania mięso należy regularnie obracać z jednej strony na drugą, np. co dwa lub trzy dni, warto je także przykryć, aby nie wchłaniało innych zapachów z lodówki.

  1. Nakłuwanie mięsa

Niedokładnie zapeklowany kawałek mięsa z ogrodowej wędzarni potrafi zepsuć całą szynkę czy inne wyroby. Jest nie tylko niesmaczny, ale ze względu na brak soli szybko zacznie się psuć i może doprowadzić nawet do zatrucia. Aby mięso było soczyste i równomiernie zakonserwowane, należy wstrzyknąć solankę do jego wnętrza. Nastrzykiwanie mięsa jest szczególnie ważne przy krótkim czasie peklowania oraz w przypadku chudych mięs.

  1. Zbyt ciemne wędzonki?

Okopcone, prawie czarne mięso nie prezentuje się estetycznie. To częsty problem, który dotyka początkujących, którzy wykorzystują wędzarnie ogrodowe do przyrządzenia doskonałego mięsa. Przyczyną może być brak odpowiedniego suszenia mięsa. Po zakończonym peklowaniu mięso musi dokładnie obciec i osuszyć się, zanim trafi do wnętrza wędzarni ogrodowej i zostanie poddane działaniu dymu.

  1. Jakie drewno do wędzarni ogrodowej wybrać?

Wędzarnie ogrodowe pozwalają na obróbkę dymną mięsa, którego ostateczny wygląd i smak zależy między innymi od rodzaju zastosowanego drewna. Do wędzenia stosuje się wyłącznie drewno drzew liściastych. Dlaczego? Proces spalania drzew iglastych prowadzi do osadzania się sadzy na wędzonkach, a także psuje ich smak i zapach.

Wędzarnie ogrodowe pozwalają przygotować wiele smakołyków – mięs, ryb czy serów własnej produkcji. Zanim jednak nabędziemy doświadczenia, warto skorzystać ze sprawdzonych rad, które ułatwią nam to zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność