Na czym polega peklowanie mięsa?

Każdy, kto przynajmniej choć raz próbował samodzielnie przygotować mięso do wędzenia z pewnością spotkał się z terminem „peklowanie”. Otóż wyróżniamy trzy rodzaje peklowania mięsa: peklowanie na mokro, na sucho oraz mieszane. Co jednak właściwie oznacza ten termin?

Peklowanie to inaczej sposób konserwowania mięsa bez kości i przygotowania go do dalszej obróbki, na przykład do wędzenia.

Peklowanie mięsa na sucho sprawdza się najczęściej w przypadku większych sztuk mięsa, na przykład kawałków słoniny lub boczku. W tym przypadku nacieramy mięso suchą mieszanką ziół do peklowania: solą, saletrą oraz cukrem. Następnie przekładamy je do naczynia i co jakiś czas obracamy. Sok, który wtedy wycieka z mięsa wchłania naszą mieszankę jeszcze bardziej, przez co potrawa, która będzie już gotowa do spożycia będzie bardziej aromatyczna i soczysta.

Peklowanie na mokro stosuje się zazwyczaj w przypadku mięsa, które następnie przeznaczymy do innych potraw, na przykład szynki na kanapki lub żeberka. W tym przypadku zaleca się 50 gram soli peklowanej na pól litra wody, co z kolei powinno wystarczyć aż na 2,5 kilograma mięsa.

Natomiast peklowanie mieszane, czyli innymi słowy kombinowanie polega na połączeniu obu metod peklowania, to znaczy na sucho i na mokro. W tym przypadku nasze sztuki mięsa najpierw nastrzykujemy wcześniej przygotowaną solanką oraz układamy w naczyniu i zalewamy roztworem. W ten właśnie sposób z łatwością możemy przygotować do wędzenia bekon, szynkę w puszkach lub polędwicę.

Jeżeli posiadamy już w odpowiedni sposób zapeklowane mięso, warto tym razem rozejrzeć się za odpowiednim oraz profesjonalnym sprzętem do wędzenia, takim jak na przykład wędzarnia ogrodowa drewniana, murowana lub metalowa, zrębkami wędzarniczymi i ewentualnie brykietem drzewnym oraz grillem ogrodowym. To wszystko zapewni nam internetowy sklep z wędzarniami www.grillpal.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność