Poszukując naturalnie wytworzonej żywności, warto spróbować domowych wędzonych wyrobów. Nasycone dymem, bez sztucznych dodatków, kuszą aromatem i wyśmienicie smakują. Wędzarnie ogrodowe są najlepszym sposobem, by samodzielnie przyrządzić tego rodzaju specjały. Co więcej, oprócz mięs i serów, z powodzeniem można też wędzić w nich ryby.

 

Przygotowanie ryb do wędzenia

 

Praktycznie każdy rodzaj ryb nadaje się do wędzenia. Z wędzarni ogrodowej świetnie smakują zarówno popularne makrele czy pstrągi, jak i sielawy, dorsze czy łososie. Przygotowując ryby, należy je wcześniej dokładnie umyć, wypatroszyć i zeskrobać łuski. Jeśli wyroby będą przechowywane przez dłuższy czas, trzeba też koniecznie wyciąć skrzela i oczy – w przeciwnym razie ryby szybko się zepsują.

 

Solenie

 

Zanim ryby trafią do komory wędzarni ogrodowej, tak samo jak w przypadku mięsa, należy je odpowiednio zaprawić solą. Solenie na sucho polega na natarciu ryby (z zewnątrz i od środka) solą kuchenną lub kamienną. Tak przygotowane, „leżakują” w lodówce około 12 godzin. Drugi wariant to solenie na mokro. Wówczas ryby pozostawiane są na 6 do 12 godzin w słonym roztworze. Popularnym rozwiązaniem jest przyrządzenie solanki z wody i soli w stosunku 10:1 lub 12:1 (dla ryb poniżej 1 kg). W wędzarni ogrodowej można umieścić tylko całkowicie wysuszone ryby (inaczej, zamiast wędzenia, ryby będą się gotować). Dlatego po skończonym etapie solenia, należy je dokładnie wysuszyć.

 

Wędzenie ryb

 

Wędzarnie ogrodowe doskonale nadają się do przyrządzania ryb. Co ważne, ryby można wędzić różnymi metodami. Obróbka dymem na zimno wymaga więcej czasu i przebiega w temperaturze około 25ºC. Na początku komorę wędzarni należy osuszyć, a później zawiesić w niej ryby i dalej osuszać (przez około 50 minut). Po tym czasie następuje właściwe wędzenie (12 godzin, przy swobodnym przepływie dymu). Dużo krócej trwa wędzenie na gorąco. W przypadku tej techniki, w pierwszym etapie komorę wędzarni należy dobrze rozgrzać. Potem, przez około 40 minut, ryby poddawane są podsuszeniu w temperaturze 50ºC, a następnie wędzeniu przez ok. 4 godziny. Na samym końcu wyroby można podpiekać przez 20 minut w temperaturze do 90ºC. Uwędzone ryby, jak tylko ostygną, są gotowe do spożycia – a najlepiej smakują na świeżym powietrzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij filtry
Model wędzarni
Pojemność komory
Szerokość komory
Wysokość komory
Rodzaj drewna
Granulacja
Pojemność